8 نکته در مورد نحوه پاسخگویی به سرنخ فروش

8 نکته در مورد نحوه پاسخگویی به سرنخ فروش

آیا می‌دانید بهترین راه برای پاسخگویی به سرنخ فروش چیست؟ ما در این مقاله 8 استراتژی را به اشتراک می‌‌گذاریم تا به شما کمک کنیم شانس بیشتری برای تبدیل یک مشتری بالقوه به سرنخ داشته باشید.

8 استراتژی برای پاسخگویی به سرنخ فروش

در تجارت پر رقابت امروز همه اهمیت تولید سرنخ را می‌دانند. این همان چیزی است که قیف فروش شما را با سرنخ‌هایی پر می‌کند که آنها را پرورش خواهید داد و امیدواریم آنها را به مشتریان واقعی تبدیل کنید.

اولویت بندی سرنخ های فروش
اولویت بندی سرنخ های فروش

1. سرنخ‌های خود را اولویت بندی کنید

شروع معمول چرخه فروش برای اکثر مشاغل شامل جذب یک فرد به منابعی مانند مقالات وبلاگ، محتوای آموزشی یا آموزنده یا آزمایش محصول رایگان است.

با این حال، همیشه نحوه تقسیم بندی و اولویت بندی سرنخ‌ها مشخص نیست. امتیازدهی سرنخ یکی از تکنیک‌های مورد استفاده برای تعیین میزان “سرد” یا “گرم” بودن یک لید است که به نوبه خود می‌تواند به ایجاد حس فوریت در پاسخ شما کمک کند.

اما چگونه می‌توانید امتیاز یک سرنخ را تعیین کنید؟ این را می‌توان از طریق اقداماتی که سرنخ‌های ورودی انجام داده‌اند، اطلاعاتی که ارائه کرده‌اند، سطح تعامل آنها در رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر تعیین کرد.

خودکار کردن برخی از فرآیندهای فروش نیز به شما کمک می کند تا سرنخ های خود را بهتر اولویت بندی کنید.

2. کانال مناسب برای برقراری ارتباط را انتخاب کنید

در دنیای ارتباطات، تنها به چند پیام و یک کانال ارتباطی نیاز است تا یک سرنخ بسته شود.

با این حال، در واقعیت، معمولاً نیاز به چندین مکالمه دارد که در کانال‌های ارتباطی مختلف پخش شود. یک ایمیل سرد ممکن است برای جذب مشتری جدید کافی باشد. با این حال، تماس فروش ممکن است انتخاب بهتری برای سرنخ آماده برای ارتقاء محصول باشد.

ارتباط از طریق یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی این یکی دیگر از کانال‌های ارتباطی است.

به داده‌های خود نگاه کنید و کانال‌هایی را شناسایی کنید که سرنخ‌های شما بیشتر در آن درگیر هستند. این معمولاً همان کانالی است که می‌خواهید خدمت رسانی را در آن بهتر کنید. با این حال، آزمایش با کانال‌های ارتباطی دیگر نیز خوب است.

مطالعه کنید:  چرا باید همین حالا فروش و خدمات مشتری را به هم متصل کنید؟

به یاد داشته باشید که ممکن است لازم باشد از چندین کانال با لید یکسان استفاده کنید. بنابراین، بسیار مهم است که شما یک پلتفرم مانند یک پلتفرم بازاریابی چت با یک صندوق ورودی چند کانالی داشته باشید تا همه داده‌ها را از کانال‌های ارتباطی مختلف هماهنگ کنید.

3. یک تماس شخصی برای سرنخ فروش

قبل از شخصی‌سازی، همیشه باید تقسیم‌بندی باشد. در اینجا، سرنخ‌های واجد شرایط را می‌توان بر اساس جمعیت‌شناسی، سطح تعامل و عادت‌های خرید تقسیم‌بندی کرد.

با استفاده از سرویس‌های جت آنلاین یا پنجره‌های بازشو در وب سایت خود می‌توانید اطلاعات کاربران را به دست آورید. این اطلاعات می‌تواند شامل: نام کامل، آدرس ایمیل، شرکت، یا شماره تلفن سرنخ‌های شما باشد. با استفاده از این اطلاعات، سپس می‌توانید یک تماس یا ایمیل را با سفارشی کردن محتوای خاص برای مخاطب شخصی‌سازی کنید.

4. ارائه محتوای ارزشمند

اغلب، بسیاری از کسب‌وکارها تولید محتوا را نادیده می‌گیرند، زیرا نمی‌دانند که محتوا برای جذب و پرورش سرنخ‌ها بسیار ارزشمند است.

محتوای برتر ممکن است شامل پست‌های وبلاگ، ویدیوها و اینفوگرافیک باشد. محتوای متوسط ​​ممکن است شامل کتاب‌های الکترونیکی، وبینارهای درخواستی و پادکست‌ها باشد. در نهایت، محتوای پایین قیف، جایی که فروش بسته می‌شود، می‌تواند شامل مشاوره و آزمایش محصول باشد.

5. پیگیری بیش از حد سرنخ فروش ممنوع

چگونه متوجه می شوید که زیاد پیگیر هستید؟ تماس‌های سرد مخرب و ارسال پیام‌های غیرضروری تنها منجر به این می‌شود که مشتریان احتمالی شما را در لیست سیاه قرار دهند و شما را به طور کامل مسدود کنند.

ممکن است عاقلانه نباشد که سه پیام متوالی به یک سرنخ در یک بازه زمانی دو تا سه روزه بدون دریافت پاسخ ارسال کنید. هشدار دادن به مشتری مبنی بر اینکه یک تماس یا پیام بعدی از یک نماینده فروش در چند روز یا چند هفته دریافت خواهد کرد، یکی از راه‌های موثر است.

6. استفاده از CRM برای سرنخ فروش

سرنخ‌ها و مشتریان بالقوه به روش‌های مختلفی با بازاریابان تعامل دارند، از وبلاگ‌ها و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا جعبه‌های گفتگو و ایمیل.

صرف نظر از کانال ارتباطی، شما یک سیستم رسمی برای سازماندهی و ذخیره تمام ارتباطات و سرنخ‌های خود می‌خواهید. اینجاست که یک سیستم اتوماسیون بازاریابی مانند CRM پیشرفته به کار می‌آید. با یک CRM، می‌توانید تمام تعاملات با مشتریان احتمالی خود، از تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها، یادداشت‌ها و موارد بعدی را در یک داشبورد ثبت کنید.

مطالعه کنید:  جذب سرنخ‌های فروش با استراتژی تولید تقاضا
پیگیری سرنخ‌های فروش
پیگیری سرنخ‌های فروش

7. پیگیری سرنخ فروش

تعیین اینکه چه زمانی و چگونه پیگیری انجام شود بسیار مهم است. این بستگی به این دارد که پیشروی چقدر قوی باشد و چقدر در فرآیند فروش قرار دارند.

می‌توانید با هر ابزاری که برای شما مناسب است، برنامه‌ای برای پیگیری ایجاد کنید. برای این منظور  می‌توانید از یک برنامه ساده مانند اکسل یا حتی در یک ابزار اتوماسیون بازازیابی استفاده کنید. این امر که باعث می‌شود کارآمدتر سرنخ را دنبال کنید.

با استفاده از این ابزار، می‌توانید یک نماینده فروش خاص را به یک سرنخ اختصاص دهید و یک برنامه کاربردی برای انتقال مشتری از بالا به پایین قیف ارائه دهید.

8. یاد بگیرید چه زمانی باید رها کنید

صرف زمان بیش از حد برای سرنخ‌های بی‌صلاحیت می‌تواند اتلاف منابع باشد. برخی از مشتریان احتمالی ممکن است به زمان بیشتری برای آزمایش نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به سادگی به محصول یا خدمات شما علاقه مند نباشند.

به همین دلیل است که دانستن زمان رها کردن مفید است. متأسفانه، به کمی تجربه و شهود نیز نیاز دارید.

فقط با توجه به نوع پاسخ‌ها، می‌توانید به سرعت متوجه شوید که آیا یک سرنخ به پیشنهاد شما علاقه‌مند است یا خیر. به عنوان مثال، یک سرنخ که به طور مداوم حتی پس از تماس‌های متعدد در دسترس نیست، باید از لیست شما خارج شود. از سوی دیگر، یک سرنخ که درخواست زمان بیشتری برای در نظر گرفتن پیشنهاد می‌کند، احتمالاً ارزش نگه داشتن در خط فروش شما را دارد.

سخن پایانی

در تعیین نحوه پاسخگویی به سرنخ فروش، ضروری است که اهداف نهایی و معیارهای موفقیت خود را به درستی تعریف کنید. به عنوان مثال، چند درصد از تبدیل‌ها را هدف قرار داده‌اید؟ آیا نقشه راه راهبردی برای دستیابی به این اهداف ایجاد کرده‌اید؟

از طریق 8 استراتژی مفید که در بالا توضیح داده شد، شانس بیشتری برای تبدیل یک مشتری بالقوه به سرنخ دارید. مرکز تماس توکاتل می‌تواند تیم خدمات فروش اختصاصی را برای شما در نظر بگیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.